Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Strojček na zuby

Strojček na zuby

Strojček na zuby – kovový, plastový alebo keramický – môže korigovať aj tie najtvrdošijnejšie nerovné zuby. Strojčeky na zuby sú základom ortodoncie a je ich možné využiť na rekonštrukciu tváre.

Chcete mať hollywoodsky úsmev, ale na ceste k dokonalosti stoja medzery, rozstupy či krivé zuby? Strojčeky na zuby sú zamerané najmä na estetiku a vyrovnávajú a korigujú zuby. Strojčeky na zuby sa používajú aj na rekonštrukciu tváre a kontrolu či modifikáciu rastu tváre.

Zuby rastú nerovnomerne z rôznych dôvodov. Medzi najčastejšie patrí sila svalstva, tvar úst a spôsob prehĺtania.

Ako strojčeky na zuby fungujú

Ortodoncia postúpila za posledné roky míľovými krokmi dopredu, a to najmä v oblasti strojčekov na zuby pre dospelých. Strojčeky na zuby vyvíjajú tlak na zuby pacienta a posúvajú ich do atraktívnejšej pozície. Tradičné strojčeky na zuby majú zámky, ktoré pridŕžajú fixačný drôt na mieste. Keď je drôt prepletený cez zámky, vytvára trvalý tlak na zuby a mení ich polohu. Drôty sa pravidelne uťahujú (väčšinou každých 4 až 8 týždňov) počas celej liečby. Doba trvania liečby závisí od závažnosti vady, väčšina pacientov ale dokončí liečbu v priebehu dva a pol roka.

Len čo dôjde k odstráneniu fixačného strojčeka na zuby, klient dostane vyberateľný strojček na zuby, aby sa dosiahnutá poloha zubov už nemenila. Táto časť liečby sa nazýva retenčná fáza. Retenčný aparát sa väčšinou nosí 24 hodín denne po dobu 6 mesiacov, potom iba večer a časom iba dvakrát týždenne na spanie.

Ortodontisti občas navrhnú vytrhnutie zubov, aby sa vytvorilo miesto na vyrovnanie a korekciu.

Druhy strojčekov na zuby pre dospelých

Strojčeky na zuby majú kovové, plastové alebo keramické zámky nalepené na prednej strane zubov. Keramické zámky sú najmenej viditeľné, pretože sú priehľadné a splývajú s prirodzenou farbou zubov. Lingválne strojčeky na zuby sú tiež málo viditeľné, s tým rozdielom, že sa lepia na vnútornú stranu zubov. Damon strojčeky na zuby majú špecifický druh zámkov so špeciálnym zatváracím mechanizmom, ktorý drží oblúky namiesto tradičných ligatúr.

Iné možnosti

Ak nie sú vaše zuby výrazne zakrivené alebo nemáte medzi nimi príliš veľké medzery, môžete uvažovať o kompozitných alebo keramických fazetách. Invisalign je tiež ďalší bežný alternatívny variant strojčeka na zuby.

Publikované: 08.02.2013

Ste odborníkom pre tento výkon? Staňte sa autorom popisu tohoto zákroku! Návštevníci portálu hľadajúci tento výkon Vás uvidia ako autora textu, odborníka pre túto oblasť. Pacienti sa s dôverou obracajú s konzultáciou skôr na lekára, ktorého vnímajú ako experta práve na problém, ktorý ich trápi. Chcete sa stať autorom? Kontaktujte nás ešte dnes! Ukážka a podmienky účasti na autorských textoch.

Strojček na zuby

60% spokojnosť. Založené na 10 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí