ACP – liečba krvnou plazmou

Metóda ACP (autologous conditioned serum) využíva telu vlastnú, upravenú krvnú plazmu, ktorá je obohatená aktivovanými krvnými doštičkami (trombocyty), ktoré obsahujú protizápalové a rastové faktory. Tieto faktory môžu priaznivo ovplyvniť regeneračné a hojivé procesy šliach, svalov, väziva a kĺbových chrupaviek. Pomocou tejto metódy dochádza k zlepšeniu pohyblivosti a zníženiu bolestivosti kĺbov.

orto1

Ako prebieha ACP liečba?

Pacientovi je odobraná krv (cca 10ml) do patentovanej dvojitej striekačky, ktorá je okamžite spracovaná v špeciálnom prístroji, kde sa oddelí plazma bohatá na protizápalové a rastové faktory z krvných doštičiek. Potom je plazma injekčne aplikovaná do poškodeného tkaniva, kde aktivuje proces hojenia.

Využitie ACP metódy

ACP metóda je využívaná pri liečbe celej rady ortopedických problémov, ako je napríklad golfový či tenisový lakeť, ostrohy pätovej kosti, skokanské koleno a pod.

Ďalej k zmierneniu bolestivých pooperačných či poúrazových stavov, k liečbe chronickej bolesti kĺbov alebo šliach a liečbe kĺbovej artrózy v prvom až treťom štádiu, podľa zobrazovacích metód alebo operačného nálezu.

Riziká liečby ACP

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o aplikáciu vlastnej krvi, nehrozia pacientovi prakticky žiadne riziká. Odber aj aplikácia sú pri použití originálnej metódy ACP sterilné a aj z tohto pohľadu je aplikácia maximálne bezpečná. V niektorých prípadoch môže byť bolestivá z dôvodu ľahkej reakcie tkaniva na plazmu.

Publikované: 02.10.2012

Ste odborníkom pre tento výkon? Staňte sa autorom popisu tohoto zákroku! Návštevníci portálu hľadajúci tento výkon Vás uvidia ako autora textu, odborníka pre túto oblasť. Pacienti sa s dôverou obracajú s konzultáciou skôr na lekára, ktorého vnímajú ako experta práve na problém, ktorý ich trápi. Chcete sa stať autorom? Kontaktujte nás ešte dnes! Ukážka a podmienky účasti na autorských textoch.

Súvisiace skúsenosti

ACP – liečba krvnou plazmou

Odborníci vo vašom okolí