Liečba lupienky (psoriáza)

Lupienka je chronické a zápalové ochorenie kĺbov a kože. Príčiny lupienky neboli doteraz úplne objasnené. Ako jedna z príčin sa uvádza genetická predispozícia. Nie vždy sa však toto ochorenie vyskytuje u rodinných príslušníkov, dôležité sú aj ďalšie faktory ako napríklad chemické látky, infekcie, vplyvy vonkajšieho prostredia, užívané lieky a podobne. Liečba závisí od klinickej formy. Potlačiť je možné iba kožné príznaky, nie genetickú predispozíciu. Napriek tomu by mala liečba prebiehať komplexne a to nie len podávaním medikamentov, ale tiež kompletnou zmenou životosprávy alebo pochopením psychickej náväznosti tohto ochorenia. Terapia je lokálna: kyselina salicylová, urea, decht, kortikoidy, analógie vitamínu D, UV žiarenie, klimatické liečenie a thalassoterapia. Pri celkovej liečbe sa s dokázateľným efektom využívajú cyklosporín, cytostatika, kortikoidy a psoraleny, antibiotika a ďalšie preparáty.

Publikované: 08.03.2010

Ste odborníkom pre tento výkon? Staňte sa autorom popisu tohoto zákroku! Návštevníci portálu hľadajúci tento výkon Vás uvidia ako autora textu, odborníka pre túto oblasť. Pacienti sa s dôverou obracajú s konzultáciou skôr na lekára, ktorého vnímajú ako experta práve na problém, ktorý ich trápi. Chcete sa stať autorom? Kontaktujte nás ešte dnes! Ukážka a podmienky účasti na autorských textoch.

Liečba lupienky (psoriáza) - Novinky

Čo robiť, keď vás svrbí hlava?

Ústav lekárskej kozmetiky a.s.

Ak je s vlasovou pokožkou všetko v poriadku, nesvrbí nás, nie je podráždená a ani nepociťujeme pnutie. Čo spôsobuje jej citlivosť?

Odborníci vo vašom okolí