Vitiligo a MSH

Vitiligo a MSH

janak  |  Visitor  |  Bratislava
Nemôže byť príčinou vitiliga porucha v tvorbe MSH hormónu hypofýzy? TSH sa podieľa na pigmentácii kože, hypofýza reguluje aj štítnu žľazu a nadobličky. Je to taký malý manažér. Myslím si, že ak by tento hormón prestal fungovať, pigmentové bunky by nemali motiváciu, "zleniveli by". A porucha autoimunity je možno len následok toho, že bunky prestali pracovať a nie príčinou. Imunitné bunky si vlastne robia len svoju prácu. Keď niečo nepracuje, tak to zlikvidujú. Podľa mojej skúsenosti jedine, čo pomáha je opaľovať sa, lebo slnko je tiež taký "manažér motivátor", prinúti ich "spomenúť si". A keďže MSH hormón má podobnú sekvenciu aminokyselín ako kortokotropín, je možné, aby mi lekár predpísal na vitiligo masť na báze kortikotropínu? Mne sa to ale stále šíri s prestávkami. Asi nie je náhoda, že väčšina z nás to dostane v mladosti, počas puberty a tesne po nej (viď funkcie hypofýzy). A u starých ľudí sa tiež objavujú poruchy pigmentácie, lebo hypofýza už prestáva pracovať. Podľa mňa, ak je ona na príčine, šanca na vyliečenie alebo aspoň "nešírenie" je len u mladých, keď to ešte netrvá dlho, kedy si pigmentové bunky môžu "spomenúť" a "reštartovať sa". Ale ak by skutočne išlo o poruchu MSH hormonu, tak je to vlastne zatiaľ neliečiteľné. Možno len zabrániť, aby sa to ďalej šírilo. Prosím, aký je Váš názor? Nemám lekárske vzdelanie, len to mám dlho a tiež skúšam. A tak pripájam na záver to latinské "Dum spiro, spero" a stále dúfam.
Odborníci vo vašom okolí