All on 4 - všetko na 4 zubných implantátoch

Autor:

Ak patríte k jednému z mnohých ľudí, ktorých čaká kompletná strata zubov, majú silnú paradentózu, alebo už žiadne zuby nemajú, a nosia protézu, je to jedna z možností, ako sa dostať k pevným zubom, a užívať si život aspoň trocha ako predtým. Budete sa môcť opäť naplno smiať, a jesť bez zásadných obáv všetky bežné jedlá.

Indikácia

Nezáleží na veku, pretože bez zubov dnes často bývajú už aj 30 roční ľudia. Tento systém je špeciálne určený pre ľudí, ktorí nemajú v zadných oblastiach dostatok kosti, a to buď v hornej čelusti majú širšiu čeľustnú dutinu / a pri štandardných spôsoboch by mali absolvovať ďalšie operácie/ , alebo pri sánke vzadu veľmi málo kosti nad sánkovým nervom, a bežná implantácia tam nie je zvyčajne možná. Do úst vám umiestnime 4 implantáty, na ktoré upevníme nové zuby, zvyčajne od šestky po druhostrannú šestku, t.j. 12 zubov.

Allon4

Priebeh operácie

Každý ALL-ON-4® implantačný výkon začíname konzultačným vyšetrením a zhotovením 3D CT snímky vašich čeľustí. Podľa týchto vyšetrení naplánujeme presný priebeh implantácie, ako aj to, aký typ a kvalitu finálnych zubov budete vyžadovať, a či budete požadovať na hojenie aj pevné, dočasné zuby. Preberieme váš zdravotný stav, poinformujeme vás o všetkých rizikách, dostanete od nás nacenenie celej práce, a po vašom odsúhlasení si dohodneme termín samotného výkonu.

V deň zákroku dostanete antibiotiká. Zoberieme vám krv, a v centrifúge si z nej spravíme špeciálne PRF membrány, ktoré nám neskôr v rane pomôžu pri rýchlejšom hojení.

Celý výkon prebieha v lokálnych anestézach, ale v komplikovanejších prípadoch je možný aj výkon v anestéze celkovej.

Ak sú v ústach ešte nejaké zúbky, alebo ich zvyšky, šetrne ich odstránime, odhalíme si kosť, a podľa plánu naimplantujeme 2 šikmé zadné implantáty, a vpredu 2 ďalšie. Na jednu čeľusť nám tým pádom stačia 4 implantáty. Na každý z nich osadíme uhlované nadstavby, ranu pekne zašijeme, a v prípade, že si želáte dočasné zuby, spravíme aj hneď odtlačky.

Po 7 dňoch, pri vyberaní stehov, vám osadíme dočasné zuby, ktoré nebudete môcť prvých 6-8 týždňov zaťažovať.

Po 4-6 mesiacoch môžeme dočasné zuby, po nových odtlačkoch, vymeniť za zuby finálne/stále.

Rekonvalescencia

Po samotnej operácii odporúčame pár dní voľna z práce, a kľudné dni v okruhu rodiny, minimum športových aktivít, alkoholu, a dráždivých jedál. Výplachy úst repíkom, alebo šalviou, a odporúčaným dezinfekčným roztokom. Keďže sa jedná o operačný výkon, sú po ňom štandardne bežné opuchy v oblasti hornej alebo dolnej čeľuste, prípadne menšie podliatiny.

U žien sú dané následky častejšie, ale vždy to je len otázka pár dní. Po samotnom zákroku dostanete informaćný leták, kde máte informácie pre pooperačnú starostlivosť, a tak si naozaj všetko pamätať nemusíte. Nezabúdajte, že každý jedinec je iný, a každý z nás zvláda podobné situácie inak. Rovnako to môže byť aj pri operačnom a pooperačnom priebehu.

Fotolia 142801075 Subscription Monthly M

Kontraindikácie

Zákrok, ako taký, má podobné kontraindikácie, ako implantácia samotná. Ľudia s pokročilými ťažkými ochoreniami, ľudia s neliečeným diabetes melitus, s neliečenými srdcovými a inými problémami nie sú primárne vhodní príjemcovia zubných implantátov.

Každé svoje ochorenie, prípadne lieky, ktoré dlhodobo užívate, je potrebné s implantológom prebrať, a nájsť spoločne spôsob, ako, kedy a za akých okolností sa implantácia vykonať dá. Vždy však platí, že aj o implantáty sa treba kompletne starať, a to často viac, ako o vlastné zuby a dodržiavať kompletnú dentálnu hygienu.

Zhrnutie a záver

Systém ALL-ON-4® - všetko na štyroch, prináša pacientovi možnosť relatívne rýchlej a jednoduchšej implantácie, s čím sa zvyčajne spája aj nižšia cena zákroku, ako pri spôsoboch so šiestimi, alebo ôsmimi implantátmi. Dokáže obísť anatomické štruktúry, kvôli ktorým častokrát klasická implantácia nie je možná. Riziká obnáša podobné, alebo rovnaké, ako spôsoby rekonštrukcie chrupu s väčším množstvom implantátov. Je to cesta, ako sa z bezzubého človeka, stáva opäť usmiaty človek, s pevnými, plne použiteľnými zubami.

 

Publikované: 09.10.2017

All on 4 - všetko na 4 zubných implantátoch

Odborníci vo vašom okolí