Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Zranenie na ukazováku ľavej ruky - Ruka - karpálny tunel - Diskusia

Zranenie na ukazováku ľavej ruky

Zranenie na ukazováku ľavej ruky

Kristína  |  Visitor  |  Trnava
Dobrý deň,

Dovoľte mi prosím položiť Vám niekoľko otázok k úrazu, ktorý som utrpela pred pár týždňami a vzhľadom na pre mňa zmätočné informácie od lekárov nemám jasno a už absolútne dôveru v to, čo bude nasledovať a či sú vôbec ich postupy správne (nakoľko sa to neustále mení aj napriek tomu že sa všetci tvária že sa môj stav vyvíja tak, ako sa po správnosti má a všetko sa lieči dobre).
Pred 6 a pol týždňom sa zaseknutý mixér, v ktorom som mala prst zapol a tak som si spôsobila zranenie na ukazováku ľavej ruky. Konkrétne som si preťala šľachy (extenzory) v poslednom článku prsta a naštiepila kosť. Naštiepená kosť spočiatku viditeľná nebola, lekár na to prišiel až v priebehu operácie a tak sa na základe tejto skutočnosti AŽ v priebehu operácie rozhodol navŕtať mi do stredu prsta Kirchnerov drôt. Samozrejme nasledovalo zašívanie šľachy a následne rany. Domov ma poslali s obviazanou rukou, dlahou a na kontrolu a prevez o štyri dni. Pri otázke ako dlho sa takýto úraz lieči a hojí som dostala odpoveď, že 4 až 5 týždňov.
Po prvej kontrole som dostala o týždeň a pol termín ďalšej kontroly, na ktorej mi vytiahli stehy a opäť ma poslali s dlahou a obväzom domov. Na ďalšiu kontrolu som mala prísť o dva týždne, a že urobíme RTG (v 4. týždni po úraze tak, ako mi bolo povedané pri operácii). Až do tohto okamihu išlo všetko tak, ako mi hovorili. Avšak, na kontrole, na ktorú som prišla mi sľúbený RTG neurobili, v ambulancii bol iný lekár, ktorý tvrdil že takýto úraz sa lieči MINIMÁLNE 6 týždňov. Tak som sa ho spýtala, či mi najbližšie aspoň urobia ten sľúbený RTG. Odpoveď bola že áno a pôjde von aj drôt. Na 6ty týždeň som prišla do ambulancie na dohodnutú prehliadku, naozaj ma na RTG poslali a pri mojom návrate z RTG mi ĎALŠÍ lekár hovorí, že šľachy v rukách sa hoja OMNOHO dlhšie ako inde a napriek peknému výsledku rtg (nech sa nebojím, že kosť je už zrastená) mi drôtik v prste nechajú ešte 2 TÝŽDNE, lebo je tam kvôli šľachám.
No a tu už prichádza k niekoľkým mojim námietkam, ak si to ako "human being" a pacient môžem dovoliť.
Tak po prvé, ak by som si nezaťala do kosti, drôt by sa mi do prsta vôbec nevŕtal. Mohla by som teda očakávať, že sa mi šľacha zle zrastie? Že vzniknú zrasty, s ktorými ma mimochodom na poslednej prehliadke docela vystrašili a bude sa to musieť opäť operovať? Mala som teda vlastne "šťastie" že som zaťala do kosti a drôt mi tam navŕtal? Lebo teraz to vyzerá, ako by tam ten drôt mal ísť každopádne už len kvôli šľache, nie len keď sa niečo stane kosti....
Po druhé, je to bežná prax že napriek absolútne slušnému a zodpovednému prístupu z mojej strany a myslím si že nie doterným, ale relevantným otázkam k môjmu VLASTNÉMU TELU nedostávam pravdivé odpovede? Ako mi môže niekto povedať že doba liečby je 4 až 5 týždňov a zrazu sa dostávame na 8 týždňov a všetci sa tvária že som to mala vedieť? Nechápte ma zle, keby mi povedali že sa to bude liečiť aj pol roka, ja to zvládnem a nemám s tým absolútne žiaden problém, ide mi predsa o to aby sa to dobre vyliečilo a s lekármi som vždy spolupracovala, ale vrchol je keď pokladám jasné a priame otázky a každým týždňom dostávam nové a prekvapujúce a najmä INÉ informácie. To sa má skutočne každý pacient samodovzdelať z medicíny natoľko, aby nakoniec sám vyhodnotil aký je v skutočnosti jeho stav?
Je vôbec v poriadku mať ten drôt zavedený tak dlho v prste? Nemôže práve nakoniec toto viesť k tvorbe zrastov a zatvrdnutí, ktoré ani pri sebeväčšej snahe nebudem schopná rozcvičiť?
Ešte pikoška. Pri poslednej kontrole, kde som sa teda dozvedela tieto novinky o 8týždňovej liečbe mi nakázali mať už prst bez obväzu, liečiť rany repíkom, nechať postupne odpadávať chrasty. Moja otázka bola samozrejme hneď na drôt. Ja som si vedomá, že ruku nemám príliš zaťažovať, a tak to aj po celý čas robím. No drôt je raz drôt a zachytí sa aj počas spánku o čokoľvek, pri obliekaní...no skrátka je to celkom risk. Tak som sa na to spýtala, či mám mať akože aj ten drôt obnažený. Odpoveď bola že samozrejme, ale sa mi do miesta vstupu drôtu nesmie dostať voda. A teda keď pôjdem spať a tak strašne sa bojím, že si to mám iba prelepiť leukoplastom, ale iba ten drôt. A to bolo všetko k informáciám o drôte. No tak na ďalší deň, riadená inštrukciami odliepam po sprchovaní leukoplast a zrazu čo nevidím - leukoplast ide aj s drôtom. Tak po 6 týždňoch keď človek nevidí ten prst a netuší, či drôt v prste drží na pevno, alebo či je ho takto jednoduché vytiahnuť to vlastne musí zistiť úplne sám... Skoro som odpadla, musela som si tam tu povytiahnutú časť zasunúť do prsta naspäť a s obavami čakám, či sa vstup nezapáli. Čo ma zaujíma vlastne aj celkovo, či sa vstup nezapáli, nakoľko je to odhalená rana....

Prosím, keby mi ktokoľvek z radov lekárov vedel dať stanovisko k správnosti postupov lekárov, s ktorými som sa v priebehu liečby stretla, bola by som skutočne rada. Takisto aj k všetkým uvedeným otázkam a prosím, keby sa mi aj vedel vyjadriť k REÁLNYM víziam a šanciam na moje zotavenie, nakoľko neviem, čo z ich vyjadrení brať vážne a až mi je zle z pomyslenia sa niečo opýtať a na koniec sa aj tak dozvedieť o pár týždňov čosi úplne iné.

Len pre informáciu, som mladá a 100 % zdravá 27 ročná študentka končiaca doktorské štúdium prírodných vied, dokonca oblasti fyziológie človeka, takže kľudne znesiem aj odbornejšie formulácie. Len prosím, konečne pravdivé. V prípade potreby pošlem fotku.
Odborníci vo vašom okolí