Bradavice a kožné výrastky

Bradavice, často zamieňané alebo aj nazývané kurie oká, sú výrastky umiestnené na rôznych častiach tela . Vznikajú postupným hrubnutím pokožky. Pokožka hrubne vďaka zrýchlenému množeniu sa buniek, vyvolaným infekciou tzv. HPV vírusom.

Pre lepšiu predstavu: tento  vírus sa množí v bunke, infikovanú bunku si potom možno predstaviť ako vrecko naplnené infekčnými časticami. Z každého takéhoto vrecka sa vysypú tisícky  vírusov a infekcia postupuje ďalej a bradavica sa zväčšuje. Prípadne sa môže nakaziť koža na inom mieste a vznikajú tak nové bradavice.  Poslednou možnosťou  je nakazenie niekoho iného.

Ako každá infekcia i bradavice sa môžu vyhojiť i bez zásahu zvonka, prípadne  sa rozsah  infekcie sa stabilizuje a bradavica pretrváva na tom istom mieste približne rovnakej veľkosti. Navonok to infikovanému nejako priamo neškodí, väčšinou sa to považuje iba za estetický problém, ale postihnutý môže nakaziť kohokoľvek, najčastejšie svojich blízkych.

Infekcia vírusom bradavíc môže byť pre postihnutého relatívne neškodná, ale treba mať na pamäti, že sa jedná o HPV infekciu, čiže je to presne ten istý vírus , ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Rakovina vznikne pri dlho pretrvávajúcej infekcii týmto vírusom na spomínanom mieste. HPV vírus má niekoľko desiatok podtypov.  Našťastie iba niekoľko z nich má výrazný rakovinu vyvolávajúci potenciál. Asi by ste sa opýtali, čo ak tie nebezpečné podtypy infikujú kožu?

bradavica1 pred
Veruka (bradavica) odstránenie z chodidla pred zákrokom

Ak  sa jedná o tie nebezpečné, tzv. onkogénne vírusy, tak z dlhodobej infekcie sa môže vyvinúť rakovina kože.  Infekcia kože, rakovinu vyvolávajúcimi podtypmi, je však menej pravdepodobná. Totiž každý podtyp vírusu má svoje ,, obľúbené miesto“. To značí , že niektoré infikujú, alebo sa usadia najmä na dlaniach, niektoré na tvári, a iné postihnú krčok maternice.  V zásade však platí ,že každý podtyp vírusu môže infikovať, kožu a sliznicu( ústna dutina, pošva, krčok maternice) na ktoromkoľvek mieste.

Ak sa už bradavice objavia tak predlžovaním obdobia bez liečby infikovanému stúpa pravdepodobnosť vzniku vyššie uvedených hrozieb – vznik masívnejšej infekcie, nakazenie okolia a aj vznik onkologického ochorenia kože.

bradavica1 po1
po 1. zákroku

Liečba je možná viacerými spôsobmi. Každý z nich má svoje pre a proti. Pri liečbe zmrazovaním tekutým dusíkom sa zákrok vo väčšine prípadov opakuje, najmä ak sú bradavice na chodidle, tak to býva aj 10-15 opakovaní. Pri menších, tenších bradaviciach je možná i liečba tzv. farbivovým( alebo aj cievny) laserom N-lite. Účinnosť podobná ako pri tekutom dusíku, ale zákrok zase podstatne menej bolí. Najúčinnejšou metódou je odstránenie bradavíc chirurgickým alebo CO2 laserom. Takýto zákrok je v princípe jednorázový. Samotný zákrok je bezbolestný, jediné, čo je cítiť, je vpich lokálnej anestézy. Takýto zákrok je veľkým  prínosom pri bradaviciach na chodidlách, kde postačujú jeden až dva zákroky a je prakticky jedinou možnosťou ak sú bradavice v tesnej blízkosti nechtov.

bradavica1 po2
po zákroku

Voľne dostupné lieky na bradavice  neriešia samotnú príčinu , teda infekciu, ale iba následok a tým je zhrubnutá koža. Bradavica sa potom  zmenší.  Ku vyliečeniu môže prísť iba pri odstránení všetkých infikovaných buniek pokožky. Markantne to je vidieť  pri porovnaní  účinku náplaste na bradavice s CO2 laserom(chirurgickým). Pri laserovom zákroku sa odstránia všetky infikované bunky. Tieto bunky siahajú do hĺbky kože, kde sú aj cievky a pri zákroku vidno krvácanie, Účinok náplaste nesiaha tak hlboko a takéto niečo ani zďaleka nespôsobí.

Video k téme

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

Verucca vulgaris (bradavica)- možnosti odstránenia

Verucca vulgaris (bradavica)

 • infekcia buniek pokožky tzv. HPV vírusom

 • vírus napáda výlučne bunky pokožky, nepreniká do hlbšej vrstvy kože (dermy, tam, kde sú kolagénové vlákna), nešíri sa krvou

 • šírenie nastáva rastom pôvodnej bradavice do plochy(zväčšenie) , alebo prostredníctvom drobných šupiniek, odpadávajúcich z pôvodnej bradavice. Šupinky obsahujú kožné bunky a tie sú naplnené množstvom vírusov

 • pre ilustráciu, kožné bunky vyzerajú doslovne ako vrecko naplnené orechmi. Orechy predstavujú vírusy

  veruka 11 625x378

Možnosti odstránenia

Kryoterapia

 • jej cieľom je vyvolať povrchovú omrzlinu

 • mrazom poškodená povrchová vrstva (pokožka) sa ošúpe, alebo sa pokožka kompletne oddelí od dermy prostredníctvom pľuzgiera

Pulzný farbivový laser – N lite

 • vyvolá sa zastavenie prívodu krvi ku bradavici, ktorá takto zbavená živín stráca schopnosť rastu, zmenšuje sa až sa stratí

 • ošetrenie treba viackrát opakovať 3 až 8 -krát

 • po ošetrení ostáva na ošetrenom mieste modrina

 • počas zákroku je cítiť mierne štípanie a pár minut po zákroku pokožka jemne páli, ale celkovo je to považované za bezbolestné ošetrenie

CO2 laser

 • pomocou lasera sa bradavica postupne, vrstva po vrstve, vyparí

 • ošetrenie sa vykonáva v lokálnej anestéze

 • je to jednorázový zákrok, v ojedinelých prípadoch sa zakrok opakuje

Chirurgické odstránenie

 • ošetrenie sa vykonáva v lokálnej anestézie

 • je potrebné ranu zošívať

 • v príprade vykonania zákroku na chodidle, je rekonvalescenci dlhšia

Publikované: 11.10.2010

Odborníci vo vašom okolí