Čaká vás stomatologický alebo stomatochirurgický zákrok, prípadne zavedenie zubného implantátu?

Každý väčší stomatologický zákrok v nás vzbudzuje obavy z bolesti. Niekedy sa pridáva aj dlhšie trvajúci opuch, ktorý môže významne zmeniť náš výzor, môžu sa pridružiť aj problémy s otváraním úst, prehĺtaním a kúsaním. Opuch a bolesť po zákroku tiež často komplikujú, alebo znemožňujú nosenie zubnej náhrady. Ranu po vytrhnutí zuba síce naše okolie nevidí, ale tiež nás môže pekne potrápiť.

Čo môže pomôcť, aby hojenie rany, alebo vyhojenie implantátu prebiehalo lepšie, aby rýchlejšie ustupovali opuchy, bolesti a ďalšie problémy po ťažkom stomatologickom zákroku?

Pre rýchle a nekomplikované hojenie po najrôznejších stomatologických zákrokoch sa často odporúčajú kombinované prípravky pre systémovú enzýmoterapiu Wobenzym®, alebo Phlogenzym®. Základné účinné zložky týchto prípravkov tvoria proteolytické enzýmy (štiepiace bielkoviny) rastlinného a živočíšneho pôvodu a rutín (prírodný flavonoid), ktorý spevňuje cievne steny a je účinným lapačom voľných kyslíkových radikálov.

Wobenzym® a Phlogenzym® – účinná podporná liečba po stomatologických výkonoch a operáciách.

Tieto lieky urýchľujú vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin, podporujú hojivý proces, urýchľujú jeho priebeh, obmedzujú vznik komplikácií a zmierňujú bolesť. Enzýmy obsiahnuté v týchto prípravkoch v súčinnosti s rutínom zlepšujú mikrocirkuláciu ( prúdenie krvi v najjemnejších vlásočniciach), ktorá je dôležitá pre dostatočné zásobenie hojacich sa tkanív kyslíkom a živinami. Zlepšuje sa tiež odplavenie metabolických splodín z oblasti rany žilným systémom a lymfatickými cievami. Pri hromadení v tkanivách môžu totiž tieto látky tvoriť živnú pôdu pre uchytenie sa infekcie a prispievajú k pretrvávaniu opuchov. Hlavne dobré fungovanie lymfatického systému je jedným z predpokladov úspešného hojenia, pretože odvádza splodiny, ktoré majú väčšie molekuly a nemôžu byť preto odstránené žilným systémom.

Ako sa líšia Wobenzym® a Phlogenzym®?

Wobenzym® obsahuje širšiu škálu enzýmových zložiek (pankreatín, bromelaín, papaín, trypsín, chymotrypsín, amyláza a lipáza) v kombinácii s rutínom a hodí sa aj k dlhodobejšiemu podávaniu – hlavne pri chronických zápaloch a poruchách imunity. Phlogenzym® obsahuje iba dva enzýmy (bromelaín a trypsín) v kombinácii s rutínom, ktoré pôsobia hlavne v počiatočnej fáze procesu hojenia. Je teda určený predovšetkým k liečbe raných pooperačných a poúrazových stavov a akútnych zápalov. Vzhľadom k dvojnásobnému obsahu účinných zložiek  sa dá užívať v zhruba polovičnej dávke.

Poraďte sa s lekárom už pred výkonom!

Na podporu hojenia sa hodia obidva prípravky. Je nevyhnutné všetko prebrať už pred plánovaným výkonom s vašim stomatológom, ktorý vám najlepšie poradí, či zvoliť Wobenzym® alebo Phlogenzym® a aké veľké balenie prípravku kúpiť, v akej dávke a ako dlho liek užívať. Všetko závisí od typu plánovanej operácie a tiež podľa vášho zdravotného stavu. Nezabudnite sa spýtať, kedy máte s užívaním začať. Niekedy sa odporúča zahájiť enzýmoterapiu už niekoľko dní pred operáciou.

Viacej na www.wobenzym.sk, www.phlogenzym.cz

Publikované: 14.02.2013

Diskusia k téme