Dá sa zlepšiť a urýchliť hojenie po operáciách a úrazoch?

Úraz, po ktorom často nasleduje nevyhnutná operácia, operácia neplánovaná aj plánovaná – to všetko dokáže významne zasiahnuť do života každého z nás. Väčšinou by sa každý chcel vyliečiť čo najskôr, byť zase fit, vrátiť sa do práce, školy, k športu, alebo iným záľubám, to znamená byť zase pohyblivý a sebestačný. Preto sa tiež zvyšuje počet tých, ktorí sa zaujímajú, ako by mohli čo najviac skrátiť dobu trvania nepríjemných problémov spojených s úrazmi a operáciami (bolesť, opuch, obmedzenie pohyblivosti) a urýchliť zahojenie. Tieto informácie sú dôležité hlavne pre osoby s vyšším rizikom výskytu pooperačných komplikácií – sú to hlavne diabetici, obézni ľudia, ľudia starší a tiež tí, ktorí majú cievne choroby zhoršujúce prekrvenie tkaniva (ateroskleróza, chronická žilná nedostatočnosť), prípadne zníženú kapacitu a tým zhoršenú funkciu lymfatického systému v okolí rany.

Čo môže pomôcť, aby hojenie rany po operácii prebiehalo čo najlepšie?

Pre rýchle a nekomplikované hojenie po operáciách sa často odporúčajú kombinované prípravky pre systémovú enzýmoterapiu Wobenzym®, alebo Phlogenzym®. Základné účinné zložky týchto prípravkov tvoria proteolytické enzýmy (štiepiace bielkoviny) rastlinného a živočíšneho pôvodu a rutín (prírodný flavonoid), ktorý spevňuje cievne steny a je účinným lapačom voľných kyslíkových radikálov.

Wobenzym® a Phlogenzym® – účinná podporná liečba po operáciách.

Tieto lieky urýchľujú vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin, podporujú hojivý proces, urýchľujú jeho priebeh, obmedzujú vznik komplikácií a zmierňujú bolesť. Enzýmy obsiahnuté v týchto prípravkoch v súčinnosti s rutínom zlepšujú mikrocirkuláciu (prúdenie krvi v najjemnejších vlásočniciach), ktorá je dôležitá pre dostatočné zásobovanie hojacich sa tkanív kyslíkom a živinami. Zlepšujú tiež odplavovanie metabolických splodín z oblasti rany žilným systémom a lymfatickými cievami. Pri hromadení v tkanivách môžu tieto látky totiž tvoriť živnú pôdu pre uchytenie infekcie a prispievajú k pretrvávaniu opuchov. Hlavne dobrá funkcia lymfatického systému je jedným z predpokladov úspešného hojenia, pretože odvádza splodiny, ktoré majú väčšie molekuly a nemôžu byť preto odstránené žilným systémom.

Ako sa líšia Wobenzym® a Phlogenzym®?

Wobenzym® obsahuje širšiu škálu enzýmových zložiek (pankreatín, bromelaín, papaín, trypsín, chymotrypsín, amyláza a lipáza) v kombinácii s rutínom a hodí sa aj k dlhodobejšiemu podávaniu – napríklad pri chronických zápaloch a poruchách imunity. Phlogenzym® obsahuje iba dva enzýmy (bromelaín a trypsín) v kombinácii s rutínom, ktoré pôsobia hlavne v raných fázach procesu hojenia. Je teda určený predovšetkým k liečbe včasných pooperačných stavov a akútnych zápalov. Vzhľadom k dvojnásobnému obsahu účinných zložiek sa môže užívať v zhruba polovičných dávkach.

Poraďte sa s lekárom už pred operáciou!

Pre podporu hojenia sa hodia obidva prípravky. O tom, že by ste ich chceli užívať, ale vždy informujte svojho operatéra už pred plánovaných výkonom! Jedine on vám najlepšie poradí, kedy je možné začať s užívaním, či zvoliť Wobenzym® alebo Phlogenzym®, aké veľké balenie prípravku si kúpiť, v akej dávke a ako dlho liek užívať. Všetko sa riadi podľa typu plánovanej operácie a tiež podľa vášho zdravotného stavu. Niekedy sa pre optimálne hojenie odporúča zahájiť enzýmoterapiu už niekoľko dní pred operáciou.

Viacej na www.wobenzym.sk, www.phlogenzym.cz

Aktualizované: 10.10.2012