VAGINÁLNE MYKÓZY – ČASTÉ PROBLÉMY MNOHÝCH ŽIEN

Autor:

Vaginálne mykózy sú veľmi nepríjemným ženským problémom. Bývajú intenzívne a veľmi často sa opakujú. Väčšinou sa objavujú v lete, ale výnimkou nie sú ani iné mesiace roku. Viete, čo robiť, keď sa mykóza objaví, ako sa liečiť a hlavne ako jej predísť?

Vaginálna mykóza alebo taktiež gynekologická mykóza, kvasinková infekcia či odborne kandidóza je problém, ktorý sa objavuje u žien v akomkoľvek veku. Niektoré ženy tento problém trápi dlhodobo a i napriek liečbe a maximálnej starostlivosti sa potiaže často opakujú. Príčinou gynekologických mykóz bývajú kvasinky, ktoré bežne osídľujú intímne partie žien. O ich prítomnosti vo svojom tele ženy obvykle nič netušia, pokiaľ totiž kvasinky žijú v harmónii, žiadne ochorenie nevyvolávajú. Keď ale dôjde z akéhokoľvek dôvodu k porušeniu rovnováhy, kvasinky se premnožia a objavia sa gynekologické problémy, ktoré vyžadujú liečbu.

wobenzym 2

Gynekologické mykózy sa môžu prejaviť kedykoľvek, v akomkoľvek období roku, najčastejšie sa ale objavujú v letnom období. Leto je totiž spojené s častým kúpaním v bazénoch alebo v prírodných kúpaliskách, s nosením mokrého a vlhkého oblečenia, s cestovaním a väčším rizikom zaparenia intímnych oblastí. Faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik problémov, je veľa – nedostatočná alebo naopak prílišná hygiena, nadmerné potenie i nevhodná kozmetika, užívanie antibiotík, nadmerný stres a únava, niektoré choroby i stavy po operáciách. Problémy môžu spôsobovať tiež zmeny súvisiace s tehotenstvom, menštruáciou, dospievaním i menopauzou. V niektorých prípadoch sa mykóza môže objaviť i bez zjavnej príčiny.

Príznaky mykózy sú nezamenitelné – svrbenie, pálenie, nepríjemné pocity spojené s začervenaním intímnych miest, otokom slizníc a výtokom. Vaginálny výtok je belavý, bez zápachu a svojou konzistenciou pripomína rôzne hustý tvaroh. Potiaže často sprevádza bolesť pri močení a pohlavnom styku. V každom prípade sú prejavy pre každú ženu veľmi nepríjemné a liečbu je treba zahájiť čo najskôr.

Potrebná liečba

Akonáhle sa mykóza objaví, je vhodné konzultovať problémy s lekárom - gynekológom, ktorý presne stanoví charakter ochorenia a nasadí účinnú liečbu. Pri miernych potiažach, prípadne pokiaľ ste na cestách a možnosť navštíviť lekára nemáte, môžete použiť špeciálne voľne predajné prípravky – čípky, tablety a krémy z lekárne, ktoré potiaže zmiernia a pálenie a svrbenie ukľudňujú. Jedná sa o antimykotiká, ktoré pomerne rýchlo prinášajú úľavu, vedú k zlepšeniu stavu a behom niekoľkých dní problémy úplne ustúpia. V žiadnom prípade sa neuchyľujte k prehnanej hygiene a pre istotu nepoužívajte parfémovanú kozmetiku ani hygienické potreby – toaletný papier, menštruačné či slipové vložky. I pri sebelepšej liečbe a správnej starostlivosti o intímne partie sa v mnohých prípadoch gynekologické mykózy opakujú, a to až u polovice žien. Presnú príčinu však zatiaľ odborníci nepoznajú, pravdepodobne je ochorenie spojené s lokálne oslabenou imunitou vo vaginálnych tkanivách.

Čo ešte pomáha?

V prípade týchto ženských potiaží je dôležitá prevencia. Hlavne v lete sa snažte predchádzať  zapareniu intímnych oblastí, nenoste tesné oblečenie a používajte špeciálnu kozmetiku pre ženy. Po vykúpaní sa osušte, prezlečte sa z mokrých plaviek a po kúpaní prípadne hneď vymeňte tampón, ktorý by mohol preniesť nečistoty z vody, ktoré nasiakol, priamo do pošvy. Pokiaľ na mykózy trpíte, vozte so sebou čípky a masti na dovolenku preventívne, ušetríte si starosti so zháňaním liekov a hlavne môžete liečbu nasadiť okamžite.

Pomoc proti častému opakovaniu

Aj keď sa mykózy i napriek uvedenej liečbe antimykotickými prostriedkami často opakujú, osvedčuje sa podporná liečba enzýmovým liekom Wobenzym. Enzýmy, ktoré tento liek obsahuje, pôsobia proti zápalom a udržujú rovnováhu imunitného systému v celom tele. Účinky Wobenzymu boly preukázané i v prípade vaginálnych mykóz – v Českej republike a na Slovensku úspešnosť tejto podpornej liečby potvrdil multicentrický projekt, v rámci ktorého bolo sledovaných 62 žien, ktoré trpeli na mykózy 4 až 9krát ročne. U všetkých žien (pri užívaní Wobenzymu v dávke 2x8 dražé po dobu 10 týždňov) došlo k výraznému zlepšeniu, počet mykóz v následujúcom roku klesol priemerne o 88 %. Dve tretiny sledovaných žien dokonca nezaznamenali mykózu ani raz! A čo viac, účinok enzýmov pretrvával aj s odstupom času – a i po štyroch rokoch ženy stále pociťovali zlepšenie a pokiaľ ochoreli, tak úplne výnimočne. Väčšina žien zdôrazňovala, že v dobe, kedy gynekologickými problémami najviac trpeli, vyskúšali najrôznejšie prostriedky, ale dochádzalo len k prechodnému utlmeniu potiaží a mykóza sa po čase znovu objavila. Až užívanie Wobenzymu prinieslo skutočné zlepšenie a úľavu.

Viac informácií k možnostiam enzymatickej liečby pri liečbe vagynálnych mykóz nájdete tu. 

Wobenzym je tradičný liek z prírodných zdrojov k vnútornému užitiu. Pozorne prečítajte príbalovú informáciu.

Aktualizované: 12.05.2017