CHRÍPKA ÚTOČÍ – BRÁŇTE SA!

Autor:

I napriek správam o priebehu chrípkovej epidémie, považuje veľa z nás chrípku za banálnu chorobu. A pritom môže mať závažným priebeh a byť sprevádzaná nespočtom komplikácií. Najviac postihuje tých, ktorí majú oslabený imunitný systém.

  chripka2

Najčastejšie to bývajú malé deti a seniori, imunitu ale oslabuje taktiež veľká fyzická námaha, nadmerné pracovné vypätie a stres, a tak dochádza k zníženiu obranyschopnosti i u inak odolných a zdravých jedincov. V dobe chrípkovej epidémie potom stačí málo – niekoľko infikovaných kvapôčok, s ktorými prídete do styku.

Ako sa chrípka prenáša?

Chrípka je nákazlivá virová choroba, šíri sa kvapôčkovou infekciou. Nakaziť sa môžete kontaktom s chorými pri rozprávaní, zakašľaní, kýchnutí, bozkaní a podání ruky. Chrípkový vírus dokáže nejaký čas prežiť aj mimo organizmus, a tak je určitým rizikom i kontakt s predmetmi, ktorých sa chorý dotýkal – hrnček, hračky, telefónne sluchátko, klávesnica počítačov v knižniciach a internetových kaviarňach, držadlá a tyče v MHD, kľučky dverí apod. Kvapôčky infekcie buď vdýchnete, alebo zanesiete do organizmu rukou pri kontakte so sliznicou úst, nosu alebo očí. Čiastočne pomáha hygiena rúk, pri oslabenej imunite to však nestačí.

Aké sú príznaky chrípky?

Chorobu sprevádza veľká únava, kašeľ, bolesti kĺbov, svalov a hlavy. Príznaky prichádzají veľmi rýchlo, z ničoho nič je človek spotený, objaví sa horúčka, často aj zimnica. Behom jedného až dvoch týždňov sa zdravotný stav chorého zlepší, napriek tomu je chrípka záludná. Sprevádza ju rad komplikácií (zápaly pľúc a zápaly dýchacích ciest, zápaly ucha apod.), môže zhoršiť chronické zdravotné problémy a bohužiaľ môže byť i smrteľnou chorobou. 

Ako sa chrípka lieči?

Základom liečby je kľud na lôžku, dostatok tekutín, lieky proti bolesti a na zníženie horúčky, vitamíny, hlavne vyššie dávky vitamínu C. Doporučujú sa i bylinné čaje a prírodné medikamenty ako je med, zázvor a cesnak. Významným pomocníkom v boji proti chrípke môže byť podporná liečba enzymovými liekmi.

Ako zlepšiť imunitu?

Účinným receptom je zdravý životní štýl, strava bohatá na vitamíny, otužovanie, dostatok pohybu, odpočinok a pravidelný spánok. Obranyschopnosť posílite i užívánim probiotík a niektorých enzýmov. V ľudskom tele hrajú totiž enzýmy dôležitú rolu, veľký význam majú tzv. proteolytické enzýmy (bielkoviny štiepiace enzýmy), pretože sa prirodzene podieľajú na správnom fungovaní imunitného systému. 

Prečo vsadiť na enzýmy?

Prírodné enzýmy pôsobia v ľudskom tele ako biologické katalyzátory, fungujú ako úzko zameraní špecialisti, pritom niektoré aktívne ovplyvňujú imunologické procesy. Enzýmy udržujú rovnováhu imunitného systému a posiľujú ho tak, aby sa organizmus ubránil útoku infekcie alebo aby sa s ochorením rýchlejšie vysporiadal. Pokiaľ je však organizmus vystavený veľkej záťaži, nemusí byť sila prirodzených enzýmov dostatočná. V takom prípade sa odporúča posíliť činnosť enzýmov v našom tele dodaním obdobných enzýmov vo forme tabliet zvonku.

  chripka2

Unikátna zmes enzýmov, ktorej účinok bol overený vedeckým výskumom a kontrolovaných štúdií, obsahuje liek Wobenzym, ktorý je bežne k dostaniu i na našom trhu. Vďaka svojmu zloženiu udržuje rovnováhu imunitného systému a posiluje ho tak, aby sa organizmus ubránil útoku infekcie a prípadnú liečbu rýchlejšie a ľahšie zvládol. Zabraňuje taktiež opakovanému vzniku choroby a vzniku komplikácií, ktoré sa môžu v súvislosti s chrípkou objaviť.

Tento rok je presne 50 rokov, kedy bol liek Wobenzym po prvý krát uvedený na trh v bývalom západnom Nemecku, a 25 rokov u nás. Iba v ČR/SK si ľudia za rok kúpia okolo 100.000 balení tohto lieku, mnohí z nich opakovane. Taktiež to potvrdzuje, že pomáha.

Wobenzym je tradičný liek z prírodných zdrojov k vnútornému užitiu. Starostlivo si prečítajte príbalovú informáciu.

Viac informácií k možnostiam enzymatickej liečby pri liečbe chrípky nájdete tu.

Aktualizované: 12.05.2017