Lekársky make-up

Niet pochýb o tom, že pri pohľade do zrkadla nás zaujme to, čo nám na tvári vadí najviac, hlavne to, čo nám príroda naštedrila v podobe chybičiek krásy, alebo to, čo sme si nadobudli sami nesprávnou starostlivosťou alebo slabou ochranou pleti. Na korekciu týchto chýb existuje nespočetné množstvo dermatokozmetických, chirugických  i laserových výkonov, ktoré vedia odstrániť resp.do určitej miery zlepšiť tieto nedostatky. Ale na druhej strane je i veľké množstvo takých pacientov, ktorí z rôznych pohnútok odmietajú tieto výkony a radšej skrývajú svoj nedostatok pod vrstvami púdru. I v týchto prípadoch vie korektívna dermatológia podať pomocnú ruku v podobe lekárskeho make-upu, ktorý pôsobí veľmi prirodzene a nepriťahuje oči zvedavého okolia.

Lekársky make-up na rozdiel od dekoratívneho make-upu slúži na prekrytie vrodených chýb pleti (znamienka, ohne), rozšírených cievok, rozacei, akné, pri podráždení kože po chirurgických a laserových zákrokoch, pri poruche pigmentácie, jazvách ap.

Pomocou lekárskeho make-upu je možné prekryť chyby pleti a kože s minimálnym množstvom použitých krycích prípravkov a dosiahnuť tak dokonalý vzhľad. Na všetky prípravky sú kladené vysoké nároky aby boli tolerované i najcitlivejšou pleťou - musia byť neparfémované, hypoalergénne, nekomedogénne a obsahovať ochranu pre UV žiarením. Chyby pleti môžu mať farbu červenú alebo modrú.

Medzi červené chyby pleti patria - začervenanie v tvári (erytém), rozšírené cievky(teleangiektázie, oheň (naevus flammeus), čerstvé vaskularizované jazvy, začervenanie po laserových výkonoch, zápalové prejavy pri akné, rosacei ap.

Medzi modré chyby pleti patria- modriny po plastických operáciach, po dermatokozmetických výkonoch, modré cievky na tvári, tmavé kruhy pod očami.

Iné chyby pleti, ktoré je možné prekryť lekárskym make-upom je strata pigmentu (vitiligo), melazma, hyperpigmentácie, strie, tetovanie ap.

Lekársky make-up pozostáva z 3. krokov

1. krok: Neutralizácia chyby pleti.

Po vyčistení pleti a nanesení denného krému skorigujeme chybu pleti korekčnou tyčinkou, ktorá môže byť zelenej alebo žltej farby. Zelená korekčná tyčinka sa používa na korekciu červených chýb pleti, žltá korekčná tyčinka na korekciu modrých chýb pleti. Na korekciu hypo alebo hyperpigmentácií sa tyčinka nepoužíva. Korekčnou tyčinkou ľahko pretrieme chybu pozdĺž plochy, ktorú chceme pretrieť a končekmi prstov rozotrieme ľahko i okolie tejto plochy.

2. krok: Korekcia a vyrovnanie farby pleti.

Na korekciu farby  pleti používame kompaktný alebo tekutý krycí make-up, ktorý sa používa samostatne alebo v kombinácii s inými produktmi na korekciu farby, ktoré zaručujú dokonalý a rovnomerný odtieň farby pleti. Nepôsobí dojmom masky, má dlhotrvajúci efekt, je odolný voči vode, potu a steru, chráni pred UV žiarením. Pre dokonalú toleranciu voči pleti sa vyrába v  textúrach pre mastnú i suchú pleť. Na rozotieranie kompaktného make-upu používame malú hubku, ktorou postupujeme od stredu po okraje tváre. Nanášame primerané množstvo, vyvarujeme sa nanášaniu zbytočne hrubých vrstiev na pleť. Okrem kompaktného krycieho make-upu môžeme použiť i tekutý krycí make-up, ktorý sa po nanesení denného krému nanáša malými dotykmi na pleť. Pre dokonalú spokojnosť sú vyrábané vo viacerých odtieňoch.

3.krok: Fixácia make-upu.

Make-up ukončujeme fixáciou, ktorú robíme púdrom. Nanáša sa štetcom priamo na denný krém, alebo na produkty, ktoré korigujú farbu ( kompaktný alebo tekutý make-up).

Lekársky make-up je obohatením portfólia služieb dermatológa pre pacientov, ktorí trpia pre svoju chybu vzhľadu. Make-up prinavracia pacientom stratenú rovnováhu i sebavedomie a dokáže dokonale zakamuflovať akékoľvek nedostatky.

 

Aktualizované: 07.04.2010