Liečba rázovou vlnou

Prístroj vytvára radiálne rázové vlny, metóda je vhodná na liečbu tenisového lakťa, iných entezopatií, syndrómu bolestivého ramena, zápalu Achillovej šľachy, k ošetreniu ostrohy pätovej kosti. Táto metóda sa môže tiež využiť pri kladivkových prstoch, zarastených nechtoch, pakĺboch, únavových zlomeninách, pri bolestiach krčnej a driekovej chrbtice a veľa ďalších problémoch. Pre svoju účinnosť je obľúbená aj v športovej medicíne.

Po overení účinnosti a bezpečnosti pri drvení ľadvinových kameňov počas niekoľko desiatok rokov, dostáva sa teraz táto terapia do oblasti ortopédie, chirurgie, reumatológie a rehabilitácie.
Jedná sa o modernú, vysoko účinnú a šetrnú metódu, ktorá je založená na prenose mechanickej energie do postihnutého tkaniva, kde následne dochádza k niekoľkým reakciám. V prvom rade dochádza k analgéze (tlmenie bolesti) v mieste aplikácie. Tento efekt je však len prechodný a trvá niekoľko hodín. K hojivému procesu vedú ďalšie účinky, a to hlavne zvýšené prekrvenie v ošetrovanom tkanive. Tým potom dochádza k zrýchleniu tkanivového metabolizmu (látková premena).
Veľmi rýchlo stúpa počet diagnóz a chorôb, ktoré sa dajú liečiť rázovou vlnou. Je možné ju použiť na celý rad ochorení a problémov pohybového aparátu vrátane poúrazových a pooperačných stavov.

Princíp rázovej vlny

Prístroj mení vzduchovú vlnu, ktorá je doňho vháňaná pod tlakom 5-6 barov, na akustickú (zvukovú) radiálnu vlnu. Pre lepšiu kvalitu prenosu rázových vĺn medzi hlavicou a ošetrovaným tkanivom sa používa kontaktný gél. V tkanive rázová vlna pôsobí až do hĺbky 4 cm. Vhodne zvolená frekvencia impulzov v rozpätí 1 až 15 Hz umožňuje skrátiť dobu rehabilitácie.

Účinky liečby rázovou vlnou

Medzi hlavné účinky terapie rázovými vlnami na tkanivo patrí okamžité zníženie napätia tkaniva (t.j. napr. zmenšenie úponových bolestí), analgetický (protibolestivý) efekt, zvýšenie miestneho prekrvenia a tým zvýšenie metabolizmu v mieste aplikácie. Pri procesoch tvorenia jazvy dochádza k aktivácii fibroblastov (buniek produkujúcich väzivovú hmotu) a ku zvýšeniu produkcie kolagénu (základná súčasť väziva). Tiež môže dochádzať k rozpusteniu vápnika uloženého v šľachách, ďalej ku zvýšeniu tvorby kostného tkaniva, a tým k urýchleniu hojenia.
Chemickým podkladom pre tieto účinky sú napríklad inhibítory zápalových markerov (t.j. látky s protizápalovým účinkom, ktorý je podobný, ako majú niektoré lieky, napríklad nesteroidné antireumatiká). Ďalej sa uvoľňujú oxidy dusíka, ktoré majú hojivý a protibolestivý efekt, vzniká tzv. substancia P, ktorá sa spolupodieľa na tlmení bolesti, hojení tkaniva a jeho obnove.

Výhody

Metóda je neinvazívna, šetrná, časovo nenáročná, nezaťažuje pacienta. Má vysokú účinnosť pri nepatrných vedľajších účinkoch, nie je potrebné znecitlivenie (anestézia). Podstatne skracuje dobu liečenia, výsledky sú dlhodobé až trvalé.

Indikácie, t.j. prípady, kedy je vhodné liečbu rázovou vlnou použiť

Liečba rázovou vlnou je určená k ošetreniu šľachových a svalových úponov, bolestivých zápalov a mäkkého tkaniva v blízkosti kosti, to znamená pre neinvazívnu liečbu bolestí v chronickom štádiu, ako výhodná alternatíva pre chirurgické riešenie.

Najčastejšie indikácie

  • Syndróm rotátorovej manžety ramenného kĺbu, bolesti ramena, kalcifikácia šľachy alebo zápalom zmenená burza (mazový váčok kĺbového puzdra) v tejto oblasti.
  • Bolesti úponov šliach, tzv. epikondylitída ramennej kosti (tenisový, oštepársky, golfový lakeť)
  • Zápal alebo podráždenie mazového váčku bedrového kĺbu alebo zápal šľachy upínajúcej sa na kosť stehennú v mieste bedier
  • Bolesti v oblasti triesiel
  • Bolesti po preťažení kolena, poškodenie šliach jabĺčka (tzv. skokanské koleno - jumper´s knee)
  • Bolesti v oblasti holene – tibiálny syndróm
  • Bolestivosť, prípadne doliečenie zápalu Achillovej šľachy
  • Akútne a chronické bolesti päty, vrátane ostrohy pätovej kosti (calcar calcanei), zápalové ochorenie šliach v chodidle
  • Poranenie svalov a šliach (natrhnutie, natiahnutie) v subakútnom štádiu, t.j. 1 až 3 týždne od úrazu
  • Liečba šliach a svalových spojení na končatinách, vrátane artrózy, vo všetkých lokalizáciách
  • Tiež je vhodná pre profesionálnych a amatérskych športovcov, iba u vrcholových športovcov má iný charakter a je intenzívnejšia

Akupunktúra rázovými vlnami

Akupunktúra je jednou z najstarších foriem liečby. Je založená na princípe orientálnej medicíny, stimuluje presne lokalizované bolestivé miesta na povrchu tela s cieľom zlepšiť najrôznejšie chorobné stavy. Doteraz boli k stimulácii používané ihly, teplo, chlad alebo elektrické stimuly. Pretože sú mnohé akupunktúrne body charakterizované nahromadením tlakových receptorov v tkanive, predstavujú rázové vlny ďalšiu metódu stimulácie.

Liečba pomocou rázových vĺn pri takzvaných spúšťacích bodoch tela (trigger points)

Spúšťací bod je bolestivý, zatvrdnutý pruh v svale, ide vlastne o svalový spazmus (mimovoľný svalový sťah) vyvolávajúci bolesť a blokádu kĺbov. Pretože spúšťacie body sa nedajú lokalizovať pomocou zobrazovacích metód, je pre ich lokalizáciu potrebné manuálne vyšetrenie. Hlbšie uložené spúšťacie body môžu byť tiež diagnostikované pomocou aplikácie rázových vĺn do postihnutého tkaniva. Tlak vyvinutý na spúšťacie body spolu s aplikáciou rázových vĺn navodí presne ten druh bolesti, ktorý popisuje pacient. Vhodní kandidáti na túto liečbu sú pacienti trpiaci ochorením medzistavcových platničiek, bolesťami driekovej chrbtice - tzv. lumbago, lumboischiadickým syndrómom, ďalej stavy po zlomeninách kostrče, bolesti šije a ramien, blokády krčnej chrbtice, bolesti hlavy, migrény, závraty, prepätie svalov.

Kontraindikácie – prípady, kedy liečba rázovou vlnou nie je vhodná

  • Poruchy zrážanlivosti krvi, užívanie antikoagulačných liekov (na zníženie zrážanlivosti krvi), obzvlášť Marcumaru, trombóza (nepriechodnosť ciev)
  • Nádorové ochorenia v aktívnom štádiu
  • Relatívne tehotenstvo – nie je vhodná aplikácia v mieste a okolí plodu, ale vzdialené miesta, napr. lakeť, rameno, päta nevadia.
  • Polyneuropatia pri diabetes (špecifické ochorenie nervov pri cukrovke)
  • Akútne zápaly, hnisavé ložiska atď. v cieľovej oblasti
  • Deti v období rastu
  • Kortikoidná liečba v období 6 týždňov pred prvou liečbou rázovou vlnou

Vedľajšie účinky

Liečba rázovou vlnou je všeobecne dobre znášaná. Pred aplikáciou je potrebné pacienta dôkladne vyšetriť a stanoviť diagnózu.
Vedľajšie účinky nie sú významné, môže sa ale objaviť lokálny opuch, modrina, miestne podráždenie, prechodné zvýšenie citlivosti, eventuálne bolestivosť v okolí aplikácie.

Aktualizované: 02.10.2012

Súvisiace skúsenosti

Liečba rázovou vlnou

100% spokojnosť. Založené na 20 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí